Reprezentativa României a învins, marți, selecționata Muntenegrului, scor 1-0, în ultima etapă a grupelor Ligii Națiunilor, însă rămâne în urna a 4-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020. "Tricolorii" au încheiat grupa pe locul secund, dar se află pe locul al patrulea în clasamentul ocupantelor locului 2 (doar primele două poziții intră în urna a 3-a) și vor avea trei adversari mai bine cotați în următoarea campanie de calificare.

Primul 11 al Romaniei la partida cu MuntenegruFoto: frf.ro

Pentru a urca în urna a 3-a, România mai avea nevoie de un gol marcat sau de o înfrângere a Israelului la două goluri diferență cu Scoția (meci terminat cu scorul de 3-2).

George Țucudean a marcat singurul gol al partidei, în minutul 44, după un șut pe care portarul Petkovic l-a scăpat în poartă. În minutul 72, Ciprian Tătărușanu a apărat penaltiul executat de Jankovic.

Vezi aici cum vor arăta urnele la tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020.

Află aici ce au declarat jucătorii și selecționerul la finalul partidei.

Au evoluat echipele:

Muntenegru: Petkovic – Marusic (Klimenta 87'), Kopitovic, Simic, Vesovic – Kosovic, Ivanic – Jankovic (Djordjevic 81'), Mugosa, Jovovic – Beqiraj (Boljevic 64'). Selecționer: Ljubisa Tumbakovic

România: Tătărușanu – Manea, Săpunaru-cpt., Moți, Toșca – Anton, Stanciu – Chipciu (Deac 82'), Maxim, Keșeru (Băluță 88') – Țucudean (Pușcaș 74'). Selecționer: Cosmin Contra

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Zwayer, ajutat de asistenţii Thorsten Schiffner şi Marco Achmuller, de arbitrii adiţionali Tobias Stieler şi Sascha Stegemann şi de rezerva Christian Gittelmann.

S-au jucat meciurile:

7 septembrie | România – Muntenegru 0-0, Lituania – Serbia 0-1 (D. Tadić 38-pen.)

10 septembrie | Serbia – România 2-2 (Mitrović 26, 63 / Stanciu 48-pen., Ţucudean 68), Muntenegru – Lituania 2-0 (Savić 34-pen., Janković 35)

11 octombrie | Lituania – România 1-2 (Žulpa 90 / Chipciu 13, Maxim 90+4), Muntenegru – Serbia 0-2 (Mitrović 18-pen., 81)

14 octombrie | România – Serbia 0-0, Lituania – Muntenegru 1-4 (Baravykas 88 / Mugoša 10, 45+1-pen., Kopitović 35, Zorić 86)

17 noiembrie | Serbia – Muntenegru 2-1 (Ljajic 30, Mitrović 32 / Mugoša 70), România – Lituania 3-0 (Pușcaș 7, Keșeru 47, Stanciu 65)

20 noiembrie | Serbia – Lituania 4-1 (Žulpa 51 autogol, Mitrović 58, Prijovic 71, Ljajic 74 / Petravicius 64), Muntenegru – România 0-1 (Țucudean 44)

Desfășurarea livetext a partidei:

90+5' Final de meci. România învinge cu 1-0, termină pe locul secund în grupă, însă nu reușește să intre în urna a 3-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Euro 2020, după ce Scoția a învins la limită Israel (3-2). "Tricolorii" aveau nevoie de o victorie la două goluri sau de o înfrângere a Israelului la două goluri

INFO Scoția învinge Israel cu 3-2

90+1' De la margine au fost arătate cinci minute adiționale

INFO Serbia învinge Lituania cu scorul de 4-1 (Zulpa 51' autogol, Mitrovic 68', Prijovic 71', Ljajic 74' / Petravicius 64')

89' Vesovic este avertizat cu galben

88' Ultimele schimbări în cele două formații: Klimenta îi ia locul lui Marusic, în timp ce Keșeru este schimbat cu Băluță

87' Golul lui Jovovic a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Acesta l-a învins pe Tătărușanu, însă muntenegrenii nu au apucat să se bucure

82' A doua schimbare în formația lui Contra: Chipciu este înlocuit cu Deac

81' Djordjevic îi ia locul lui Jankovic, jucătorul care a ratat penaltiul

Muntenegru controlează autoritar ultimele minute, în căutarea golului egalizator

INFO Israel reduce din diferență în Scoția, 3-2 după golul lui Zahavi din minutul 75

74' Cosmin Contra face prima schimbare: George Pușcaș intră în locul lui Țucudean

INFO Ljajic face 4-1 pentru Serbia, în minutul 74

72' Penalti ratat Muntenegru! Tătărușanu a sărit în stânga sa și a parat șutul lui Jankovic

INFO Serbia se distanțează din nou la două goluri, scor 3-1 (Prijovic 71')

70' Penalti pentru Muntenegru! Săpunaru îl împinge în careu pe Mugosa la o fază care nu anunța nimic

70' Chipciu este și el avertizat

67' Simic primește și el cartonaș galben

66' Mugosa cere penalti după ce a fost blocat în momentul șutului, însă arbitrul lasă jocul liber

INFO Scoția face 3-1 cu Israel, hattrick pentru Forrest în minutul 64

66' Chipciu are spațiu, își așează bine balonul, însă trimite la colțul lung și șutul său este respins în lateral de Petkovic

64' Prima schimbare a partidei: Boljevic îi ia locul lui Beqiraj

INFO Lituania reduce din diferență, 2-1, după reușita lui Petravicius din minutul 64

61' Ivanic faultează în apropierea careului propriu și primește cartonaș galben

60' Keșeru trimite un șut bun din afara careului. Petkovic respinge în corner cu un plonjon spectaculos

59' Chipciu îl încearcă pe Petkovic cu încă un șut la firul ierbii, însă portarul reușește să rețină în doi timpi

INFO Serbia face 2-0 cu Lituania prin golul lui Mitrovic din minutul 58

53' Cristian Manea primește cartonaș galben după un fault la marginea careului asupra lui Jovovic. Mugosa trimite peste poartă din lovitură liberă

52' Toșca îl blochează pe Ivanic și trimite în corner

INFO Serbia deschide scorul cu Lituania, după autogolul lui Zulpa din minutul 51

48' Kopitovic face henț și le oferă o lovitură liberă jucătorilor noștri, însă Stanciu trimite direct în zid

46' A început repriza secundă. Nicio schimbare la pauză

Clasamentul grupei la pauză:

1. România (8-3) 12 puncte

2. Serbia (7-3) 12

4. Lituania (2-12) 1

Pauză la Podgorica. Muntenegru vs România 0-1 (Țucudean 44'). Serbia vs Lituania 0-0. Scoția vs Israel 2-1 (Forrest 35', 43' / Kayal 9')

INFO Scoția trece în avantaj. 2-1 cu Israel după ce Forrest înscrie al doilea gol în minutul 43

44' Gool România! Țucudean trimite un șut de la 25 de metri, iar Petkovic gafează și scapă mingea printre brațe în poartă. Coroborat cu rezultatul din Serbia (0-0 cu Lituania), România se află pe primul loc al grupei

41' Zwayer acordă lovitură liberă la 40 de metri de poarta lui Tătărușanu după o simulare a lui Mugosa la alunecarea lui Săpunaru

Muntenegrenii revin puțin câte puțin în meci și intră din ce în ce mai des în careul lui Tătărușanu

INFO Scoția egalează în meciul cu Israel. Forrest în minutul 35

35' Maxim își încearcă norocul, însă mingea merge direct în brațele portarului

35' Moți îl faultează pe Beqiraj, din poziție de ultim apărător, însă este salvat de arbitru care dictează ofsaid

34' Țucudean îl lansează foarte bine pe Keșeru, însă acesta alunecă în momentul în care atinge mingea și aceasta se duce fără putere în brațele portarului

28' Felix Zwayer împarte cartonașe în stânga și în dreapta. Jovovic este al doilea jucător sancționat din echipa Muntenegrului

27' Keșeru vede primul cartonaș galben al românilor după ce îl faultează pe Simic încercând să ajungă la centrarea lui Stanciu

25' Muntenegrenii nu reușesc să fructifice prima lovitura de colț și scorul rămâne 0-0

"Tricolorii" au un început bun de partidă, având atât posesia (57%) cât și ocaziile importante

20' Chipciu încearcă să îl găsească pe Țucudean cu o centrare, dar pasa lui se transformă într-un șut lobat pe care Petkovic îl trimite în corner de sub bară

19' Keșeru trimite un șut violent dintr-un unghi închis, însă balonul nu prinde spațiul porții

17' Țucudean deviază spre poarta lui Petkovic, dar nu lovește suficient de bine mingea și aceasta trece pe lângă

14' Țucudean este prins în ofsaid la pasa lui Keșeru

10' Kosovic vede primul cartonaș al partidei

INFO Israel deschide scorul în Scoția în minutul 9, prin Biram Kayal.

4' Paul Anton trimite un șut bun de la distanță, însă ratează de puțin ținta

3' Țucudean trimite pe lângă poartă din centrarea lui Stanciu. România rămâne în atac

1' România a avut lovitura de începere. Toșca alunecă în careu la prima fază ofensivă a "tricolorilor"

Gazonul se prezintă impecabil, chiar dacă la Podgorica a plouat nonstop timp de 30 de ore.

Se intonează cele două imnuri. Tribunele sunt aproape la fel de "pline" ca la Ploiești, însă, de această dată, principala vinovată este ploaia.

Ploaia abundentă continuă la Podgorica, însă meciul se va disputa.