Echipa formată din Mihaela Buzărnescu și Monica Niculescu s-a calificat, joi, în semifinalele turneului de la Limoges, după ce a învins echipa cehă Petra Krejsova/Jesika Maleckova, scor 6-4, 2-6, 10-7. Principalele favorite au avut nevoie de o oră şi 23 de minute pentru a obţine victoria.

În urma acestui meci, Buzărnescu şi Niculescu şi-au asigurat un cec de 1.613 euro şi 57 de puncte WTA la dublu.

În semifinale, Mihaela și Monica se vor duela cu cuplul ruso-kazah Veronika Kudermetova/Galina Voskoboeva, cap de serie numărul trei.

Pe tabloul de simplu de la Limoges s-au aflat patru românce. Singura rămasă în competiție este Ana Bogdan, care va evolua în sferturi împotriva învingătoarei din partida Audrey Albie (393 WTA) și Evgeniya Rodina (88 WTA). Pe lângă Monica, eliminate au fost și Alexandra Dulgheru (de Renata Voracova) și Mihaela Buzărnescu (de Mandy Minella), ambele în primul tur.

"Open de Limoges" se dispută în perioada 5-11 noiembrie și face parte din categoria "WTA 125K series". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de 125.000 de dolari.