​Borussia Dortmund și Bayern Munchen au câștigat, sâmbătă, partidele disputate în deplasare împotriva celor de la Stuttgart, respectiv Wolfsburg. Borussia s-a impus cu scorul de 4-0, în timp ce Bayern a câștigat cu 3-1. Echipa lui Lucien Favre își păstrează poziția de lider, iar Bayern urcă, pentru moment, pe poziția secundă a clasamentului.

Borussia a rezolvat partida încă din prima repriza, prin golurile marcate de Jadon Sancho (3'), Marco Reus (23') și Paco Alcacer (25'), în timp ce Maximilian Philipp (intrat la pauză) a stabilit scorul final prin golul reușit în minutul 85. Borussia rămâne neînvinsă în acest sezon, ajungând la șase victorii și două egaluri în Bundesliga, două victorii în Champions League și o victorie în Cupa Germaniei.

Bayern Munchen a câștigat prima partidă după o perioadă de patru meciuri fără victorie, în care a înregistrat două egaluri (unul în Champions League, împotriva lui Ajax) și două înfrângeri. Robert Lewandowski a înscris o dublă (30', 49'), însă Arjen Robben a fost eliminat (minutul 57) și Wolfsburg părea să revină prin golul marcat de Weghorst în minutul 63. În ciuda atacurilor verzilor, James Rodriguez a fost cel care a închis tabela prin reușita sa din minutul 72.

Au mai avut loc în etapa a opta din Bundesliga:

Eintracht Frankfurt - Fortuna Dusseldorf 7-1 (Haller 20' pen., 50', Jovic 26', 34', 55', 69', 72' / Lukebakio 53')

Bayer Leverkusen - Hannover 2-2 (Bender 34', Bellarabi 90+4' / Muslija 25', Felipe 54')

Nurnberg - Hoffenheim 1-3 (Behrens 18' pen. / Nelson 50', 57', Szalai 67')

Augsburg - Leipzig 0-0