​Olympique Lyon s-a impus, duminică seară, pe teren propriu, împotriva rivalilor de la Olympique Marseille, scor 4-2, într-o partidă din etapa a șasea a campionatului francez.

Aouar a deschis scorul pentru Lyon în minutul 27, însă Thauvin a egalat înainte de pauză din pasa lui Payet. În repriza secundă, jucătorii de la Lyon s-au dezlănțuit și au marcat de trei ori, printr-o dublă a lui Traore (51', 60') și prin penalti-ul lui Fekir. Pentru Marseille a mai marcat N'Jie, în minutul 82, chiar înaintea eliminării lui Caleta-Car.

Rezultatele etapei a șasea din Ligue 1:

Monaco - Nimes 1-1 (Falcao 27' / Briancon 19')

Lille - Nantes 2-1 (Fonte 10', Ikone 68' / Coulibaly 82')

Angers - Toulouse 0-0

Montpellier - Nice 1-0 (Laborde 35')

Reims - Dijon 0-0

St. Etienne - Caen 2-1 (Khazri 48' pen., Kolodziejczak 65' / Fajr 31')

Strasbourg - Amiens 3-1 (Laia 48', Corgnet 66', Adenon 86' autogol / Krafth 45+2')

Rennes - PSG 1-3 (Rabiot 11' autogol / Di Maria 45', Meunier 61', Choupo-Moting 83')

Guingamp - Bordeaux 1-3 (Thuram 70' pen. / Kamano 53', Karamoh 80', De Preville 90+4')