​Formația FC Barcelona a remizat, duminică seară, pe teren propriu, împotriva celor de la Girona, scor 2-2. Catalanii au evoluat în zece oameni o oră de joc, după ce fundașul Clement Lenglet a primit cartonaș roșu în minutul 35.

Lionel Messi a marcat pentru Barcelona în minutul 19. Stuani a întors scorul în favoarea Gironei prin reușitele din minutele 45 și 51, în timp ce Pique a stabilit rezultatul final prin golul din minutul 63.

Barcelona face primul pas greșit din acest sezon și rămâne pe primul loc, la egalitate cu rivala Real Madrid, care s-a impus în fața celeilalte echipe din Barcelona, Espanyol, scor 1-0.

Rezultatele etapei a cincea din La Liga:

Huesca 0-1 Real Sociedad (Merino 64')

Rayo Vallecano - Alaves 1-5 (De Tomas 30' / Navarro 8', Ibai 34', 77', Calleri 56', Burgui 90+5')

Celta Vigo - Valladolid 3-3 (Aspas 5', 54', Gomez 9' / Plano 39', Unal 65', Suarez 90+4')

Eibar - Leganes 1-0 (Kike 52')

Getafe - Atletico Madrid 0-2 (Soria 14' autogol, Lemar 60')

Real Madrid - Espanyol 1-0 (Asensio 41')

Levante - Sevilla 2-6 (Roger 12', Kjaer 90' autogol / Ben Yedder 11', 35, 45', Carrico 21', Silva 49', Sarabia 59')

Villarreal - Valencia 0-0

Betis - Athletic Bilbao 2-2 (Bartra 51', Canales 68' / Williams 7', Garcia 18')