Naţionala de polo a României a ratat calificare în sferturile de finală ale Campionatului European de la Barcelona, după ce a fost învinsă duminică în optimi de Muntenegru, cu scorul de 15-5, scrie News.ro.

Scorul pe reprize: 3-1, 3-1, 4-2, 5-1.

Pentru România au marcat Negrean 2 goluri, Georgescu 1, Oanţă 1, Ghiban 1, iar de la Muntenegru s-au remarcat Petkovici şi Radovici, cu câte trei reuşite.

Anterior, tricolorii au pierdut cu Serbia, 5-11, şi cu Rusia, 7-11, obţinând şi o victorie în grupa D, 9-5 cu Slovacia.

Tot duminică, în primele două meciuri din optimi, Ungaria – Olanda 12-9 şi Germania – Grecia 5-13. Ultima dispută a zilei este între Franţa şi Rusia.

Prima clasată în grupe s-a calificat direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 2-3 joacă eliminatoriu, în 22 iulie, pentru aceeaşi fază, programată în 24 iulie. Câştigătoarele se vor duela apoi în semifinale (26 iulie), pentru ca două zile mai târziu să aibă loc finalele pentru medalii.

Se vor juca şi meciuri pentru clasări finale în competiţie.

Serbia este campioana europeană en-titre.