​Condusă cu 1-0, Dinamo a reușit să revină și să se impună cu 2-1 în fața celor de la FC Voluntari, într-un meci contând pentru prima etapă a Ligii 1 la fotbal. Deian Sorescu a adus primele trei puncte ale câinilor în noul sezon, cu un gol marcat în minutul 75.

Ricardinho a deschis scorul pentru FC Voluntari, în minutul 57. Patru minute mai târziu, echipa pregătită de Florin Bratu a egalat scorul grație golului reușit de Diogo Salomao. Debutantul Deian Sorescu, jucător transferat în această vară de la ASU Poli Timişoara, a adus victoria dinamoviștilor în minutul 75.

Oaspeții au avut o șansă uriașă de egalare în minutul 89, însă Adrian Bălan a trimis cu capul din câţiva metri, din poziţie centrală, pe direcţia portarului Jaime Penedo.

Au evoluat echipele:

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca (Tîrcoveanu ’86), Mahlangu, D. Nistor – Moldoveanu (Sorescu ’60), D. Popa (Axente ’60), Salomao. Antrenor: Florin Bratu

FC Voluntari: Drăghia – Veiga Varzim, Artabe, Walace, Bucurică – Laidouni, Răuţă – Al. Ciucur (Căpăţână ’56), Sesar (Deac ’71), Pârcălabu (Tudorie ’79) – Ad. Bălan. Antrenor: Daniel Opriţa

Cartonaşe galbene: Moldoveanu ’55, Axente ‘90+2 / Ciucur ‘50

Arbitri: Alexandru Tudor - George Florin Neacşu, Ionel Valentin Dumitru - Iulian Călin.

Ora 21.00 U Craiova - Politehnica Iași, stadion Ion Oblemenco - Craiova

Partidele vor fi transmise în direct de Look Tv/ Plus, Digi Sport și Telekom Sport.