Belgia a făcut pasul spre optimile Campionatului Mondial de fotbal după ce a trecut cu un categoric 5-2 de Tunisia (Grupa G). Romelu Lukaku și Eden Hazard au înscris de câte două ori pentru formația pregătită de Roberto Martinez.

Lukaku a marcat în minutele 16 şi 45+3, iar Hazard în minutele 6 (penalti) şi 51. Al cincilea gol al belgienilor a fost marcat de Michy Batshuayi, în minutul 90. Pentru Tunisia au înscris Bronn (18) şi Khazri (90+3).

Echipe:

Tunisia: Ben Mustapha - Bronn (Nagguez '24), S. Ben Youssef (Benalouane '41), Meriah, Maaloul - Skhiri, Sassi (Sliti '59), Khaoui - Badri, F. Ben Youssef, Khazri. Selecţioner: Nabil Maaloul

Belgia: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco - Mertens (Tielemans '86), Lukaku (Fellaini '59), Hazard (Batshuayi '68). Selecţioner: Roberto Martinez

În urma rezultatului consemnat sâmbătă, Tunisia a fost eliminată de la turneul final găzduit de Rusia.

În primul meci de la CM, Belgia a trecut de Panama, scor 3-0. În cealaltă dispută a grupei se vor întâlni, duminică, Anglia şi Panama.

Aici poți vedea golurile partidei Belgia vs Tunisia.