Echipa Chelsea Londra a câştigat ediţia 2017-2018 a Cupei Angliei la fotbal, învingând în finală, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia Manchester United, sâmbătă, pe stadionul Wembley, scrie Agerpres.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de internaţionalul belgian Edern Hazard, care a transformat o lovitură de la 11 m, în prima repriză (min.22), după ce tot el a fost faultat în careu de Phil Jones, fundaşul lui United.

Elevii lui Jose Mourinho au dominat repriza secundă a meciului, însă nu au reuşit să depăşească defensiva bine organizată a celor de la Chelsea, care cucereşte astfel pentru a opta oară în istoria sa Cupa Angliei, cea mai veche competiţie fotbalistică din lume.

Echipa londoneză a mai câştigat Cupa Angliei în 1970, 1997, 2000, 2007, 2009, 2010 şi 2012.

Rezumatul partidei Chelsea vs Manchester United.