Elina Svitolina (4 WTA) va avea ocazia să își apare trofeul cucerit anul trecut la turneul Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în semifinale pe Anett Kontaveit (Estonia, 26 WTA), revelația ediției din acest an a competiției din capitala Italiei. A fost 6-4, 6-3 pentru Svitolina, după o oră și 14 minute de joc.

Elina SvitolinaFoto: internazionalibnlditalia.com

În lupta pentru trofeu, Svitolina o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Simona Halep și Maria Sharapova. Dacă liderul mondial va trece de Sharapova, finala de la Roma va avea aceleași protagonsite ca și anul trecut. În 2017, jucătoarea din Ucraina a învins-o în ultimul act pe Halep, scor 4-6, 7-5, 6-1. Vezi aici mai multe detalii.

La Roma, Svitolina vizează al treilea trofeu din acest sezon, după cele cucerite la Brisbane (6-2, 6-1 cu Aliaksandra Sasnovich) și Dubai (6-4, 6-0 cu Daria Kasatkina).

Anett Kontaveit (22 de ani) a avut un parcurs de vis la Roma, fără să piardă niciun set până în semifinale, iar jumătatea sa de tablou nu a fost una deloc facilă. Kontaveit le-a învins pe Coco Vandeweghe (16 WTA), scor 6-1, 6-1, Svetlana Kuznetsova (39 WTA), scor 7-5, 7-5, Venus Williams, scor 6-2, 7-6 (3), și pe Caroline Wozniacki (2 WTA), scor 6-3, 6-1.

Rezumatul partidei Elina Svitolina vs Anett Kontaveit:

Statistica partidei Svitolina vs Kontaveit:

Ași: 3-3

Duble greșeli: 2-2

Lovituri câștigătoare: 18-24

Erori neforțate: 13-20

Puncte câștigate cu primul serviciu: 68% (25/37) - 61% (23/38)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 65% (11/17) - 41% (9/22)

Puncte de break salvate: 75% (3/4) - 20% (1/5)

Puncte de break câștigate: 80% (4/5) - 25% (1/4)

Total puncte câștigate: 56% (64/114) - 44% (50/114)

Durata partidei: 1h 14min.

"Internazionali BNL d'Italia" se dispută în perioada 14-20 mai 2018, la "Foro Italico", competiția face parte din categoria "Premier 5" și se joacă pe zgură. Turneul are premii totale în valoare de $ 3,351,720.