Atletico Madrid și-a trecut în palmares al treilea trofeu Europa League, după o victorie entuziasmantă cu Olympique Marseille. Chiar dacă trupa lui Rudi Garcia a început mai bine și a ratat o ocazie uriașă în primele minute ale finalei, Atletico a reușit în cele din urmă să pună stăpânire pe joc. Spaniolii au profitat la maxim de o greșeală în defensiva lui Marseille, iar Griezmann a deschis scorul în minutul 21. Marseille a fost urmărită și de ghinion, căpitanul Payet, unul dintre cei mai buni jucători ai echipei, părăsind accidentat terenul după o jumătate de oră de joc. Același Griezmann a mai înscris o dată în debutul reprizei secunde (49'), iar căpitanul Gabi a închis tabela în minutul 89.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia
  • Atletico Madrid a mai câștigat Europa League în sezoanele 2009/2010 (2-1 cu Fulham, după prelungiri) și 2011/2012 (3-0 cu Athletic Bilbao).
  • Echipele spaniole au câștigat șase din cele nouă trofee din era Europa League: Sevilla - 3 și Atletico -3.
  • Antoine Griezmann a fost desemnat cel mai bun jucător al finalei de la Lyon.
  • Griezmann este cel de-al nouălea jucător care a înscris de două ori într-o finală a Cupei UEFA / UEFA Europa League - nimeni nu a reușit un hat-trick.
  • Olympique Marseille a ratat șansa de a-și trece în palmares primul trofeu Europa League, aflându-se la a treia finală pierdută, după cele din edițiile 1998/99 și 2003/04 ale Cupei Uefa (vechea denumire a competiției). Singura echipa care a mai jucat trei finale și nu a reușit să ridice trofeul este Benfica Lisabona.
  • La 34 de ani, Gabi a devenit cel mai bătrân jucător care a înscris într-o finală Europa League. El nu mai marcase pentru Atletico din august 2015. A fost primul său gol într-o competiție UEFA din 2011.

Echipele cu cele mai multe trofee câștigate (Cupa UEFA+Europa League):

Sevilla - 5 (2006, 2007, 2014, 2015, 2016)

Juventus - 3 (1977, 1990, 1993)

Inter Milano - 3 (1991, 1994, 1998)

Liverpool - 3 (1973, 1976, 2001)

Atletico Madrid - 3 (2010, 2012, 2018) etc.

Desfășurarea livetext a finalei Europa League:

Final de meci. Marseille - Atletico Madrid 0-3

90' Partida este prelungita cu doua minute

90' Ultima schimbare la Atletico: Fernando Torres intra in locul lui Griezmann

89' Gool Atletico Madrid! Koke a trimis perfect in partea opusa a terenului, Gabi a preluat si a sutat cu mult calm la coltul lung, fara nicio sansa pentru Mandanda. Marseille - Atletico Madrid 0-3

88' Schimbare la Atletico: Thomas a intrat in locul lui Correa

81' Bara pentru Marseille! Mitroglou se inalta superb la centrarea lui Sanson, lovitura sa de cap loveste insa bara

74' Ultima schimbare la Marseille: iese Germain, intra Mitroglou

69' Koke suteaza din flanc, direct sub bara, Mandanda respinge in corner. Atletico Madrid controleaza jocul in aceste momente, Marseille are nevoie de o minune sa mai revina in joc. Elevii lui Garcia par deja resemnati

65' Sub presiunea lui Thauvin, Juanfran nu vrea sa se complice si respinge mingea in corner. Prima lovitura de la colt pentru echipa lui Rudi Garcia, insa nu aduce nicio schimbare pe tabela

In ciuda scorului de pe tabela, Marseille este in continuare in avantaj la capitolul posesie: 58% vs 42%

54' A doua schimbare in echipa lui Marseille: iese Ocampos, intra Clinton N'Jie

52' O noua ocazie pentru Atletico! Sutul lui Griezmann este respins in corner, francezul isi asuma responsabilitatea executarii loviturii de la colt si o face foarte bine. Godin reia de la coltul scurt, insa mingea trece putin pe langa poarta

49' Gool Atletico! Actiune superba a elevilor lui Diego Simeone, finalizata cu o executie de exceptie a lui Antoine Griezmann, o scăriţă peste Mandanda. Marseille - Atletico 0-2

46' A inceput repriza a doua. Diego Simeone face prima schimbare in echipa lui Atletico. Vrsaljko, avertizat cu un cartonas galben in prima repriza, este inlocuit de Juanfran

S-a incheiat prima repriza a finalei Europa League. Marseille - Atletico 0-1

"Vom da totul pentru tine, capitane!", este promisiunea celor de la Marseille, dupa accidentarea lui Payet.

32'Pierdere grea pentru Marseille. Payet, capitanul echipei, se accidenteaza si iese in lacrimi de pe teren. In locul lui intra Maxime Lopez. Payet a fost imbratisat de colegi la marginea terenului si a fost consolat si de conationalul sau Griezmann.

21' Gool Atletico Madrid! Spaniolii deschid scorul la primul sut pe poarta. Portarul Mandanda paseaza spre Zambo Anguissa, insa acesta rateaza credibil preluarea. Mingea ajunge la Gabi, care trimite din prima spre Griezmann, iar atacantul francez inscrie cu o executie simpla din interiorul careului. Marseille - Atletico 0-1

Il vedem si pe "spectatorul" Diego Simeone. Tehnicianul lui Atletico vede finala din tribune, fiind suspendat patru meciuri pentru insulte aduse arbitrului care a oficiat partida tur a semifinalei cu Arsenal

12' Inceput extrem de curajos pentru trupa lui Rudi Garcia. Marseille aduce multi jucatori in preajma careului lui Oblak si pune presiune pe elevii lui Simeone. Sarr, fundasul stanga al gruparii franceze, isi incearca norocul cu un sut de la distanta, insa mingea se duce pe langa poarta

6' Sutul din lovitura libera a lui Payet este respins, mingea ajunge la Rami care trimite din intoarcere pe langa poarta.

4' Ocazie uriasa pentru Marseille! Payet scapa pe contraatac, gaseste o pasa perfecta pentru Germain, ramas singur cu Oblak, dar sutul acestuia nu prinde spatiul portii

1' Olandezul Björn Kuipers a fluierat inceputul finalei Europa League. Marseille a avut lovitura de start

Cele doua echipe au patruns pe gazon. Suporterii fac spectacol in tribune. Fanii francezi au aprins mai multe torţe, iar arena din Lyon este acoperita de un nor de fum

Eric Abidal (fost jucator la Olympique Lyon si Barcelona), ambasadorul finalei, a adus pe gazon trofeul Europa League, care contine cel mai mult argint din cele de la competitiile UEFA. Cantareste 15 kilograme si are o inaltime de 65 de centimetri

A inceput ceremonia de deschidere. Dorian si César, doi francezi care formeaza trupa Ofenbach, dau startul spectacolului pe "Stade des Lumieres". Melodia "Be mine" rasuna pe arena din Lyon

Jucatorii celor doua formatii se afla la incalzire

Partida este un speciala pentru Marseille, se joaca la Lyon, chiar daca in mod normal nu este bine primita pe "Stade des Lumieres", arena care gazduieste meciurile de pe teren propriu ale celor de la Olympique Lyon (rivala din Ligue 1). Galeria lui Marseille este deja pregatita pentru spectacol.

Europa League își decide câștigătoarea în această seară, de la ora 21:45, pe "Stade de Lyon" (Franța). Ultimul act al competiției le aduce față în față pe Olympique Marseille și Atletico Madrid. Trupa lui Diego Simeone a mai jucat de două ori finala Europa League şi a câştigat de fiecare dată, în timp ce Marseille a ajuns de două ori până în ultimul act, însă nu a reușit să triumfe niciodată. Partida poate fi urmărită în direct la Pro Tv și Telekom Sport 1 și LiveText pe HotNews.ro.

Echipele de start:

Marseille: Mandanda - Sarr, Rami, Luiz Gustavo, Amavi - Sanson, Anguissa - Thauvin, Payet, Ocampos - Germain. Antrenor: Rudi Garcia.

Rezerve: Pele, Sakai, Kamara, Rolando, Mitroglou, N'Jie, Lopez

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Giménez, Godín, Lucas - Gabi, Saúl, Koke, Correa - Griezmann, Diego Costa. Antrenor: Diego Simeone.

Cine arbitrează finala:

Olandezul Björn Kuipers (45 de ani) va fi centralul finalei dintre Marseille și Atletico. Kuipers a mai arbitrat finala ediției 2012/13 a Europa League, dintre Chelsea și Benfica (londonezii au câștigat cu 2-1), dar și finala Champions League din 2014, protagoniste fiind Real Madrid și Atletico (a fost 4-1 pentru Real).

Central: Björn Kuipers (Olanda)

Asistenți: Sander van Roekel, Erwin Zeinstra (ambii din Olanda)

Al patrulea oficial: Szymon Marciniak (Polonia)

Adiționali: Danny Makkelie, Pol van Boekel (ambii din Olanda)

Arbitru de rezervă: Mario Diks (Olanda)

De știut despre cele două echipe:

• Marseille a câștigat opt dintre cele nouă jocuri europene de pe teren propriu în acest sezon, dar  s-a impus o singură dată în cele nouă partide disputate în deplasare - 2-1 cu Bilbao.
  • Finalistă la edițiile din 1998/99 și 2003/04 ale Cupei UEFA, Marseille a ajuns pentru prima dată în finala UEFA Europa League din patru încercări. Campaniile lor anterioare s-au încheiat în optimi (2009/10), faza grupelor (2012/13) și șaisprezecimi (2015/16).
  • Bilanțul lui Atletico în cele 14 meciuri europene din acest sezon este de 7 victorii, 5 remize și două înfrângeri. Singura înfrângere suferită în deplasare a fost la Lisabona, 0-1 cu Sporting.
  • Câștigătoarea trofeului Europa League în 2010 și 2012, Atletico este la prima aparție în competiție după o pauză de cinci ani. De atunci, echipa lui Diego Simeone a jucat două finale ale Ligii Campionilor (2013-2014 şi 2015-2016) - ambele piedute în fața lui Real Madrid, a ajuns în sferturi și semifinale în alte două sezoane.

Parcursul celor două echipe până în finală:

Marseille:

Turul III preliminar: 4-2 acasă și 0-0 în deplasare cu Oostende (Belgia)

Play-off: 1-1 în deplasare și 3-0 acasă cu Domzale (Slovenia)

Faza grupelor: locul doi în Grupa I (8 puncte)

Atletico Madrid

Atletico Madrid a terminat pe locul trei în Grupa C a Champions League, din care au mai făcut parte AS Roma, Chelsea şi Qarabg. Echipa lui Simeone a avut o victorie, patru remize și o înfrângere. Golaveraj: 5-4.

Marseille: două victorii, trei înfrângeri

1990/91 Cupa Campionilor Europeni: 0-0 cu Crvena zvezda (3-5 la penaltiuri)

1992/93 UEFA Champions League: 1-0 cu Milan

1998/99 Cupa UEFA: 0-3 cu Parma

2003/04 Cupa UEFA: 0-2 cu Valencia

2005 Cupa Intertoto: 5-3 cu Deportivo La Coruña (0-2 în deplasare, 5-1 acasă)

Atletico Madrid: șase victorii, șase înfrângeri

1961/62 Cupa Cupelor: 3-0 la rejucare cu Fiorentina (după 1-1)

1962/63 Cupa Cupelor: 1-5 cu Tottenham

1973/74 Cupa Campionilor Europeni: 0-4 la rejucare cu Bayern München (după 1-1)

1985/86 Cupa Cupelor: 0-3 cu Dynamo Kiev

2004 Cupa Intertoto: 2-2 cu Villarreal (1-3 la penaltiuri)

2007 Cupa Intertoto: 2-2 cu Gloria Bistriţa (2-1 în deplasare, 1-0 acasă)

2009/10 UEFA Europa League: 2-1 cu Fulham (după prelungiri)

2010 Supercupa Europei: 2-0 cu Internazionale

2011/12 UEFA Europa League: 3-0 cu Athletic Club

2012 Supercupa Europei: 4-1 cu Chelsea

2013/14 UEFA Champions League: 1-4 cu Real Madrid (după prelungiri)

2015/16 UEFA Champions League: 1-1 cu Real Madrid (3-5 la penaltiuri)

Ultimele câștigătoare ale Europa League:

2008 Zenit St. Petersburg (2-0 cu Rangers, pe "Etihad" din Manchester)

2009 Șahtior Donetk (2-1, după prelungiri, cu Werder Bremen, pe "Şükrü Saracoğlu" din Istanbul)

2010 Atletico Madrid (2-1, după prelungiri, cu Fulham, pe "Hamburg Arena")

2011 FC Porto (1-0 cu Braga, pe "Dublin Arena")

2012 Atletico Madrid (3-0 cu Bilbao, pe "Arena Națională" din București)

2013 Chelsea (2-1 cu Benfica, după prelungiri, pe "Amsterdam Arena")

2014 Sevilla (4-2, după penaltiuri, cu Benfica, pe "Juventus Stadium")

2015 Sevilla (3-2 cu Dnipro Dnipropetrovsk, pe "National Stadium" din Varșovia)

2016 Sevilla (3-1 cu FC Liverpool, pe "St. Jakob Park" din Basel)

2017 Manchester United (2-0 cu Ajax Amsterdam, pe "Friends Arena" din Stockholm)

2018 Atletico Madrid (3-0 cu Olympique Marseille, pe "Stade de Lyon").