Gremio Porto Alegre (castigatoarea Copei Libertadores) a castigat cu 1-0 meciul disputat impotriva celor de la CF Pachuca, in semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor. Dupa 90 de minute scorul a fost egal (0-0), castigatoarea fiind stabilita in urma prelungirilor.

Unicul gol al partidei a fost reusit de Everton (95').

Pachucha, campioana din CONCACAF, a incheiat partida in zece oameni, dupa ce Victor Guzman a fost eliminat in minutul 110.

In finala competitiei, Gremio se va duela cu invingatoarea disputei dintre Real Madrid si Al Jazira (EAU).

Gremio Porto Alegre a castigat de doua ori competitia (1983 si 1995), pe vremea cand aceasta se numea Cupa Intercontinentala.

Echipe:

Gremio: Marcelo Grohe - Edilson (Leo Moura, 91), Pedro Geromel, Walter Kannemann, Bruno Cortez - Jailson, Michel (Everton, 71) - Ramiro, Luan, Fernandinho (Rafael Thyere, 117) - Lucas Barrios (Jael, 55). Antrenor: Renato Gaucho.

Pachuca: Oscar Perez - Joaquín Martinez, Omar Gonzalez, Oscar Murillo, Emmanuel Garcia (Angelo Sagal, 101) - Jorge Hernandez - Jonathan Urretaviscaya (German Cano, 106), Keisuke Honda, Víctor Guzman, Erick Aguirre (Erick Sanchez, 67) - Franco Jara (Robert Herrera, 91). Antrenor: Diego Alonso.