Viktoria Plzen si-a luat revansa in fata celor de la FCSB si s-a impus cu 2-0 pe "Doosan Arena", dupa ce a fost invinsa de doua ori in acest an de vicecampioana Romaniei. Deja calificata in primavara europeana, FCSB avea nevoie de o remiza pentru a-si asigura primul loc in Grupa G din Europa League, insa cehii au profitat de jocul total dezorganizat al ros-albastrilor, de greselile in lant din aparare si si-au trecut in cont cele trei puncte. In urma acestui rezultat, Plzen a obtinut calificarea in 16-imile Europa League, in timp ce FCSB risca sa piarda prima pozitie in clasamentul grupei.

4. H. Beer Sheva (5:8) 4

*Primele doua clasate se califica in primavara Europa League.

Rezultatele inregistrate de FCSB pana acum:

FCSB - Plzen 3-0

Lugano - FCSB 1-2

Hapoel Beer Sheva - FCSB 1-2

FCSB - Hapoel Beer Sheva 1-1

Au mai ramas de disputat in Grupa G:

7 decembrie, ora 22.05: FCSB - FC Lugano; Hapoel Beer - Sheva - Viktoria Plzen.

Ce a spus Nicolae Dica:

"Stiam ca va fi o partida dificila. La 0-0 ne-am creat cateva ocazii, daca reuseam, puteam castiga. Nu am facut un joc bun in aceasta seara, am avut probleme pe fazele defensive in zonele laterale, nu am castigat duelurile aeriene, unde am suferit foarte mult si cei de la Plzen au marcat de doua ori si asa s-a scris istoria jocului. Nu regret ca am odihnit jucatori. Avem un meci greu cu Astra in campionat, obiectivul principal e castigarea campionatului si de aceea am decis sa las jucatori acasa pentru ca eram deja calificati. Ne doream insa si aceasta victorie pentru a ramane pe locul 1, acum trebuie sa castigam cu Lugano. Cei de la Lugano au incurcat echipele in aceasta grupa, trebuie sa avem atitudine si sa castigam. Important e ca jucatorii sa aiba incredere in continuare, in momentele grele se vad caracterele puternice. Sunt convins ca antrenez cu un caracter puternic si sunt sigur ca vom face un meci bun cu Astra", a declarat Dica, conform News.ro.

Budescu: "Am obtinut calificarea cam devreme, ne-am cam relaxat si acest lucru se vede"

"A fost o partida grea, am fost dezavantajati, se impunea si eliminare nu stiu daca este normal, asa a fost si cu Beer Sheva, astia sunt arbitrii care ne-au fost trimisi. Am obtinut calificarea cam devreme, ne-am cam relaxat si acest lucru se vede. Acum facem experimente, speram sa trecem peste acest meci. Cu Astra va fi greu, noi jucam din trei in trei zile, speram sa fim cat mai in forma pentru acest meci", a declarat Budescu la Pro X, conform News.ro.

Desfasurarea livetext a partidei:

Final de meci. Viktoria Plzen - FCSB 2-0

90' Partida este prelungita cu trei minute

88' Schimbare la gazde. Petrzela i-a lasat locul lui Zivulic

84' Budescu vede cartonasul galbensi nu va juca in ultimul meci din grupa, cu Lugano

83' Schimbare in echipa Viktoriei Plzen: iese Kolar, intra Cermak

76' Gool Viktoria Plzen! Andrei Vlad a respins incredibil o executie din cativa metri, mingea a ajuns la Kolar, al carui sut a fost deviat cu capul de Kopic, fara vreo sansa pentru portarul ros-albastrilor. Viktoria Plzen - FCSB 2-0

68' Enache primeste cartonas galben

66' Pavel Vrba efectueaza prima schimbare: iese Reznicek, intra Bakos

64' Schimbare la FCSB: Budescu a intrat in locul lui Coman

58' Balasa executa din nou o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri, insa de data aceasta mingea nu prinde spatiul portii

53' Jucatorii lui Dica sunt din nou in lumea viselor, iar Viktoria Plzen isi putea majora avantajul. Scapat singur cu portarul, Kopic a trimis la doar cativa centimetri distanta de poarta lui Vlad

52' Ros-albastrii puteau restabileasca egalitatea, dar Hruska a respins sutul foarte bun a lui Balasa din lovitura libera

50' Gool Viktoria Plzen! Petrzela modifica pentru prima data tabela de marcaj, dupa ce a plecat dintr-o pozitie suspecta de offside. Scapat din marcaj de Junior Morais, Petrzela a preluat calm in fata portii si l-a invins pe Andrei Vlad

48' Inceput bun pentru FCSB! Alibec a sutat superb din afara careului de 16 metri, dar Hruska a avut o noua interventie foarte buna

46' A inceput repriza secunda.Dica ia masuri dupa haosul din prima parte a meciului si facedoua schimbari. Nedelcu a intrat in locul lui Golofca, iar Tanase l-a inlocuit pe Filip

S-a incheiat prima repriza, una extrem de norocoasa pentru vicecampioana Romaniei. Final fericit pentru echipa lui Dica daca tinem cont de ocaziile cehilor

45' Repriza este prelungita cu un minut

45' Man este avertizat cu un cartonas galben pentru un fault asupra lui Kopic

34' FCSB scapa inca o data fara gol. Enache respinge incredibil de pe linia portii mingea trimisa de Reznicek, dupa o faza in care elevii lui Dica erau rataciti prin careu

33' Ocazie FCSB! Planic se inalta in careu si trimite cu capul, dar balonul se duce pe langa poarta

32' Alibec a executat perfect o lovitura libera de la distanta, insa Hruska a reusit sa respinga in corner

28' Denis Alibec suteaza in forta de la aproximativ 25 de metri, dar mingea nu prinde spatiul portii

27' Faza controversata in careul cehilor! Florinel Coman este impins din spate, iar ros-albastrii au cerut penalty

24' Inca o actiune extrem de periculoasa a gazdelor, dar mingea centrata in fata portii nu este ajunsa de niciunul din jucatorii lui Pavel Vrba

21' Reznicek se distreaza cu apararea ros-albastrilor, care pare ca inca nu a iesit de la vestiare. Reznicek are doua ocazii intr-un minut, trage de fiecare data la coltul scurt, dar Vlad intervine salvator. Tanarul portar al ros-albastrilor se afla la debutul in Europa League

20' FCSB a fost la un pas sa deschida scorul la Plzen, insa Alibec a irosit cea mai clara ocazie de pana acum. Lansat excelent de Coman, atacantul FCSB-ului a scapat singur spre poarta cehilor, insa a sutat extrem de slab, direct pe directia portarului Hruska

11' Ocazie pentru Plzen! Kolar scapa spre poarta, dar Andrei Vlad il blocheaza excelent

10' Peterzela trece foarte usor de un adversar, dar sutul sau cu stangul s-a dus in plasa laterala

6' FCSB are prima ocazie a meciului! Golofca patrunde pe partea dreapta si suteaza cu stangul la coltul lung. Hruska se inalta si reuseste sa respinga cu greu balonul. Mingea ajunge la Alibec, dar suteaza in blocajul unuia dintre fundasii lui Plzen.

1' Arbitrul Ivan Bebek fluiera inceputul meciului de pe "Doosan Arena". Gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start:

Viktoria Plzen: Hruska - Reznik, Hejda, Hubnik, Limbersky - Hrosovsky, Horava - Peterzela, Kolar, Kopici - Reznicek. Antrenor: Pavel Vrba.

Rezerve: Kozacik, Bakos, Cermak, Hajdek, Havel, Kovarik, Zivulici

FCSB: Vlad - Enache, Planici, Balasa, Junior Morais - Ov. Popescu, Filip - Golofca, Man, Coman - Alibec. Antrenor: Nicolae Dica.

Rezerve: Nita - Larie, Budescu, De. Amorim, Gnohere, Larie, Nedelcu, Tanase

Meciul va fi condus de Ivan Bebek, din Croatia. Acesta va fi ajutat la cele doua linii de Goran Pataki si Miro Grgic. Arbitri aditionali vor fi Mario Zebec si Goran Gabrilo. Al patrulea oficial va fi Ivica Modric.

Ultimele cinci partide:

Viktoria Plzen: patru victorii (4-1 cu Slovacko, 1-0 cu Slavia Praga, 3-1 cu Karvina, in campionatul Cehiei; 4-1 cu Lugano, in Europa League), o infrangere (2-3 cu Slovacko, in Cupa Cehiei)

FCSB: trei victorii (2-1 cu Concordia Chiajna, 5-2 cu CS U Craiova, in Liga 1; 6-1 cu Sanatatea Cluj, in Cupa Romaniei), o remiza (1-1 cu Hapoel Beer Sheva, in Europa League), o infrangere (0-1 cu CSMS Iasi)

Intalniri directe

Viktoria Plzen si FCSB s-au mai duelat de trei ori pana acum, toate confruntarile avand loc in acest an. Doua meciuri s-au disputat in turul trei preliminar al Champions League. Vicecampioana Romaniei s-a calificat atunci in play-off-ul competitiei dupa 2-2 pe "Arena Nationala" si 4-1 in deplasare.

Ultima partida directa a avut loc in septembrie, in prima etapa a grupelor Europa League, pe "Arena Nationala" si s-a incheiat cu victoria categorica a ros-albastrilor, scor 3-0.