Ana Bogdan, locul 118 WTA si cap de serie numarul 2, a fost invinsa, duminica, de australianca de 19 ani Lizette Cabrera, locul 153 WTA si cap de serie numarul 5, scor 6-1, 2-6, 7-6 (4), in mansa a doua a calificarilor turneului WTA de la Taskent, informeaza News.ro.

Ana BogdanFoto: usopen.org

Bogdan a condus cu 4-2 in decisiv si a ratat o minge de meci la scorul de 5-4, pe serviciul adversarei, care s-a impus in cele din urma dupa un meci care a durat doua ore si 15 minute.

Pentru prezenta pe tabloul de calificari, Bogdan va primi 1.285 de dolari si 12 puncte WTA.

Irina-Camelia Begu, locul 55 WTA si cap de serie numarul 4, este direct acceptata pe tabloul principal si va evolua in primul tur cu rusoaica Vera Zvonareva, locul 303 WTA, venita din calificari. In varsta de 33 de ani, Zvonareva a ocupat locul 2 WTA in 2010. Ea a revenit in competitii in 2017, dupa doi ani de pauza, perioada in care a devenit mama.