Sportivul roman Andrei Muntean a cucerit medalia de bronz la sarituri, miercuri, in concursul de gimnastica artistica din cadrul Universiadei de vara de la Taipei (Taiwan), informeaza Agerpres.

Muntean a ocupat locul al treilea in finala de la sarituri cu o medie de 14,400, dupa 14,800 la prima saritura si 14,600 la a doua.

Aurul a fost adjudecat de dominicanul Audrys Nin Reyes, cu 14.633 (14,933, respectiv 14,783), in timp ce argintul a revenit ucraineanului Oleg Verniaev, cu 14,700 (14,766, respectiv 14,733).

Bronzul castigat de Andrei Muntean este a doua medalie a delegatiei Romaniei la Taipei, dupa aurul cucerit marti de Larisa Iordache la individual compus. Miercuri, gimnasta legitimata la CS Dinamo va mai evolua in doua finale, la barna si sol.

Romania participa la Taipei cu o delegatie de 121 de persoane, dintre care 91 de sportivi. Sportivii romani concureaza la atletism, haltere, tenis de masa, volei masculin, inot, sarituri in apa, baschet masculin, polo pe apa masculin, gimnastica artistica, scrima si judo.

Romania s-a clasat pe locul 29 pe natiuni la Universiada de vara din 2015, de la Gwangju (Coreea de Sud), obtinand 1 medalie de aur, 3 de argint si 3 de bronz.