​​Vincenzo Nibali (Bahrain Merida) a castigat etapa a treia din Turul Ciclist al Spaniei, disputata intre Prades si Andorra La Vella – pe o distanta de 158,5 km. Dupa o etapa senzationala, italianul i-a batut pe ceilalti favoriti la sprintul final, venind din grupul de urmaritori, si a trecut linia de sosire inaintea lui David de la Cruz (Quick – Step Floors), care a terminat pe locul al doilea si a lui Chris Froome (Team Sky), care a devenit noul purtator al tricoului rosu (lider al ierarhiei generale). Contador a suferit in ultima parte a cursei si a pierdut mai mult de doua minute si jumatate fata de ceilalti favoriti.

Vincenzo Nibali, castigatorul etapei a treiaFoto: lavuelta.com

A treia etapa a fost una plina de catarari dificile. Dupa inceputul cursei, un grup s-a distantat de pluton. Thomas De Gendt s-a impus in prima catarare a zilei, Col de la Perche, fiind urmat de Davide Villela si Fabricio Barcello Ferrari.

Alexandre Geniez a fost invingatorul de pe Coll de la Rabassa si a primit 10 puncte, podiumul din cea de-a doua catarare fiind completat de Davide Villela, care a devenit noul purtator al tricoului alb cu buline albastre (lider in clasamentul cataratorilor), si Darwin Atapuma.

Diego Rosa a castigat sprintul intermediar de dinaintea catararii finale a zilei. Ultima catarare a fost castigata de Chris Froome, acesta fiind urmat de Esteban Chavez si Roman Bardet.

Finalul etapei i-a regasit pe Froome, Chavez, Aru si Bardet in fruntea cursei, insa acestia au fost prinsi din urma de Nibali, van Garderen, Roche, de la Cruz si Pozzovivo, care au tras tare pe ultimii 600 de metri.

La finalul sprintului, Nibali, rechinul din Messina, s-a impus cu cateva lunigimi de bicicleta in fata lui de la Cruz si Froome, acestia fiind urmati de Bardet si Chaves.

Clasamentul etapei:

1. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN MERIDA) 04h01’22” B : 10”

2. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK – STEP FLOORS) +00’00” B: 06”

3. FROOME Christopher (TEAM SKY) +00’00” B: 06”

4. BARDET Romain (AG2R LA MONDIALE) +00’00”

5. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA – SCOTT) +00’00”

6. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +00’00’’

7. ROCHE Nicolas (BMC RACING TEAM) +00’00”

8. VAN GARDEREN Teejay (BMC RACING TEAM) +00’00”

9. POZZOVIVO Domenico (AG2R LA MONDIALE) +00’00”

10. WOODS Michael (CANNONDALE DRAPAC) +00’25”

Clasament general:

1. FROOME Christopher (TEAM SKY) 08h53’44”

2. DE LA CRUZ MELGAREJO David (QUICK STEP FLOORS) +00’02’’

3. ROCHE Nicolas (BMC RACING TEAM) +00’02”

4. VAN GARDEREN Tejay (BMC RACING TEAM) +00’02”

5. NIBALI Vincenzo (BAHRAIN MERIDA) +00’10”

6. CHAVES RUBIO Johan Esteban (ORICA – SCOTT) +00’11”

7. ARU Fabio (ASTANA PRO TEAM) +00’38”

8. YATES Adam (ORICA – SCOTT) +00’39”

9. POZZOVIVO Domenico (AG2R LA MONDIALE) +00’43”

10. BARDET Romain (AG2R LA MONDIALE) +00’48”