1 € 4,6551 1 USD 3,9650miercuri 22 nov 2017
Versiune
Mobile

​Liga 1: FCSB - Astra Giurgiu 1-1/ A doua remiza consecutiva pentru echipa lui Nicolae Dica

de Diana Ene Sâmbătă, 12 august 2017, 23:09
- a A+
Imagine
FCSB a incheiat la egalitate cu Astra Giurgiu, scor 1-1, pe Arena Nationala, intr-un meci din etapa a VI-a a Ligii I. Echipa pregatita de Nicolae Dica se afla a doua remiza consecutiva, dupa ce in etapa trecuta a obtinut acelasi scor cu CSM Poli Iasi.

Giurgiuvenii au evoluat in zece din minutul 83, cand a fost eliminat Alex Ionita.

Astra a deschis scorul inca din minutul 7, prin Moise, in timp ce Gnohere a egalat in minutul 65, dupa o deviere a lui Achim.

In minutul 72, Golofca a reusit sa marcheze, dupa o pasa primita de la Achim, dar asistentul Vladimir Urzica a semnalizat ofsaid, iar golul a fost anulat.

Ce a spus Nicolae Dica

"Am inceput jocul prost, se pare ca trebuie sa primim gol si apoi sa marcam. Ne-am creat ocazii dar nu am marcat. Trebuie sa fim mai concentrati si sa marcam mai mult. Nu am vazut de pe banca ce a fost la Golofca, daca asa a zis arbitrul... Doar la noi s-a stricat gazonul ca e cald, am fost in Portugalia ieri si gazonul era bun si verde, desi era cald ca la noi", a declarat Dica.

Echipele:

FCSB: Nita - R. Benzar, Nedelcu, Balasa (Larie '46), Pleasca - Achim, Ov. Popescu - Teixeira (Golofca '10), Man (Tanase '46), De Amorim - Gnohere. Antrenor: Nicolae Dica

Astra Giurgiu: Iliev - Belu, Bejan, Polczak, Stan (Radunovici '46) - Mrzljak, Dandea - Gheorghe, Ionita, Moise (Pitian '74) - Abang (Nicoara '65). Antrenor: Edward Iordanescu

Cartonase galbene: Benzar '69, Gnohere '80, Larie '82 / Gheorghe '24, Dandea '30, Moise '70, Ionita '80, '83

Cartonas rosu: Ionita '83

Meciul a fost arbitrat de Adrian Viorel Cojocaru, ajutat de asistentii Sebastian Eugen Gheorghe si Vladimir Urzica.

Arbitru de rezerva a fost Horia Gabriel Mladinovici.

+7/9
Se pare ca in ziua de azi in campionatul nostru sint mai putin importanti jucatorii si mai importanti arbitrii.
Gol perfect valabil anulat meciul asta, 11 m clar la Man meciul trecut...4 puncte mancate de arbitrii in timp ce altii primesc 11m cadou si iau 2 puncte nemeritate.
Noroc cu meciurile internationale ca mai vedem si noi realitatea! Dar cu atitudinea de mai sus a unora cum sa astepti schimbare in tara asta!?
Dica e OK
Anarb [utilizator], Duminică, 13 august 2017, 13:53
+5/7
E baiat destept, e muncitor si are o imagine buna printre stelisti. Are nevoie doar de putina incredere si ceva timp. Eu sint convins ca va face treaba.
Altfel de la Hagi la Zenga si de la Lacatus la Protasov, absolut toti antrenorii de la Steaua au fost comentati. Na, la critica nu ne intrece nimeni...
PS: Si aseara juma din titularii de Plezen n-au jucat. A fost un risc asumat si oricum abia cu arbitrii a scos un egal Astra, care e pe 4 si in a 2-a repriza nici n-a contat. E chiar bun Dica sa joace asa din rezerve si nou veniti. Si cu 10 clase de bun-simt peste Edi.