Real Madrid si FC Barcelona vor bifa inca o intalnire de cinci stele in aceasta seara, pe Santiago Bernabeu, de la ora 21:45, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXXIII din Primera Division. Inainte de episodul 266 din "El Clasico", madrilenii se afla pe prima pozitie a ierarhiei, in timp ce "extraterestii" sunt la trei puncte in urma si au un joc in plus. Victoria este singura optiune a catalanilor daca vor sa mai pastreze sanse la titlu. Disputa va fi in direct pe Digisport 1 si Dolcesport 1 si Livescore pe HotNews.ro.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Inainte de "El Clasico", cele doua mari rivale vin cu un moral total diferit. Daca atmosfera din tabara gazdelor pare una linistita dupa ce au reusit calificarea in semifinalele Champions League, lucrurile se complica pentru catalani: au fost eliminati in sferturile Champions League si sunt obligati sa castige pe "Santiago Bernabeu" pentru a mai spera la titlu.

Real Madrid vine dupa o partida epuizanta cu Bayern Munchen, echipa lui Zinedine Zidane avand nevoie de 120 de minute pentru a castiga in fata bavarezilor, in a doua mansa a sferturilor Champions League. In campionat, madrilenii sunt pe prima pozitie, cu trei puncte avans fata de Barcelona si cu un meci mai putin disputat.

De partea cealalta, Barcelona traverseaza o perioada dificila. Nu a avut puterea sa revina in fata lui Juventus, dupa ce in partida tur a sferturilor Champions League fusese invinsa de trupa lui Massimiliano Allegri cu scorul 3-0. Disputa de pe "Camp Nou" s-a terminat 0-0 si catalanii au ratat calificarea in semifinalele competitiei. In campionat, in urma cu doua etape, echipa antrenata de Luis Enrique a pierdut neasteptat pe terenul celor de la Malaga, scor 2-0. O victorie ar fi adus-o pe Barca la egalitate de puncte cu Real Madrid.

Barcelona si Real au incheiat la egalitate partida tur. Suarez a deschis scorul pentru Barcelona, dar Sergio Ramos s-a dovedit inca o data decisiv, egaland in minutul 90.

Ultimele cinci partide:

Real Madrid: patru victorii si un egal(1-1 cu Atletico Madrid)

Barcelona: doua victorii, doua infrangeri (0-2 cu Malaga si 0-3 cu Juventus) si o remiza (0-0 cu Juventus)

Absenti si suspendati:

Real Madrid:Pepe, Varane (accidentati)

Barcelona: Neymar (suspendat), Rafinha, Vidal, Mathieu (accidentati)

Echipele probabile:

Real Madrid (4-3-3): K. Navas - Carvajal, Nacho, Ramos, Marcelo - Modric, Casemiro, Kroos - Isco, Benzema, C. Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

FC Barcelona (3-5-2): Ter Stegen - Mascherano, Pique, Umtiti - S. Roberto, Rakitic, Busquets, Iniesta, J. Alba - Messi, Suarez. Antrenor: Luis Enrique.

Barcelona - Real Madrid 1-1, 3 decembrie 2016

• Meciuri in Primera Division: 173. Victorii Real - 72, Victorii Barcelona - 68, Remize - 33. Golaveraj: 281-274.
  • Meciuri in Cupa Regelui: 33. Victorii Real - 12, Victorii Barcelona - 14.
  • Meciuri in Supercupa Spaniei: 12. Victorii Real - 6, Victorii Barcelona - 4.
  • Meciuri in Champions League: 8. Victorii Real - 3, Victorii Barcelona - 2.
  • In toate competitiile: 233 de partide. Victorii Real - 93, Victorii Barcelona - 91, Remize - 49.
  • Toate meciurile (plus amicale): 265. Victorii Real - 97, Victorii Barcelona - 109, Remize - 59.

Cea mai mare diferenta de scor:

13 iunie 1943, in Cupa Spaniei: Real Madrid - Barcelona 11-1

1 noiembrie 1913, meci amical: Barcelona - Real Madrid 7-0.

Cea mai mare serie de victorii consecutive:

FC Barcelona: 6 meciuri (intre 25 ianuarie 1948 si 15 ianuarie 1949).

Cele mai multe partide fara infrangere:

Real Madrid: 14 meciuri (intre 31 ianuarie 1931 si 3 februarie 1935).

Jucatorii cu cele mai multe goluri marcate in El Clasico:

1. Lionel Messi (Barcelona) 21 de goluri

2. Alfredo Di Stefano (Real Madrid) 18

3. Cristiano Ronaldo (Real Madrid) 16

Jucatorii cu cele mai multe aparitii (partide):

Manuel Sanchis (Real Madrid) - 43 de partide

Xavi Hernandez (Barcelona), Francisco Gento (Real Madrid) - cu cate 42 de partide.