Besiktas si Olympique Lyon au avut nevoie de opt serii de penaltiuri pentru a putea fi stabilita invingatoarea meciului din sferturile Europa League, francezii impunandu-se cu 7-6. Dupa 120 de minute, scorul a fost 2-1 pentru campioana Turciei.

Aici poti vedea rezumatul UEFA de la meciul Besiktas vs Lyon.

Aici poti vedea un rezumat extins al partidei de la Istanbul.

Besiktas a deschis scorul in minutul 27, prin brazilianul Anderson Talisca. Francezii au egalat prin Alexandre Lacazette (34'), dar turcii au preluat din nou conducerea in minutul 58, marcator fiind acelasi Talisca.

Nu au inscris de la 11 metri: Dusko Tosic si Matej Mitrovic (Besiktas) si Christophe Jallet (Lyon).

In meciul de pe "Stade des Lumieres", perturbat de incidente, Olympique Lyon s-a impus cu 2-1.

Tragerea la sorti a meciurilor din semifinalele Europa League are loc vineri, la Nyon.

Alte rezultate inregistrate joi:

Manchester United - Anderlecht 2-1 dupa prelungiri (1-1 in tur)

Au marcat: Mkhitaryan '10, Rashford '107/ Hanni '32

Schalke 04 - Ajax Amsterdam 3-2 dupa prelungiri (0-2 in tur)

Au marcat: Goretzka '53, Burgstaller '56, Caligiuri '101 / Viergever '111, Younes '120

In minutul 80, de la Ajax a fost eliminat Veltman.

Genk - Celta Vigo 1-1 (2-3 in tur)

Au marcat: Trossard '67 / Sisto '63.