Nationala Romaniei a trait o seara de cosmar la Amsterdam, tricolorii fiind surclasati, scor 4-0, de Olanda, in preliminariile pentru Campionatul Mondial de Fotbal din 2014. Prima reprezentativa a facut figuratie impotriva batavilor, Grozav si Tanase fiind doi dintre cei mai slabi jucatori ai echipei lui Victor Piturca. Singura veste buna a serii a venit de la Istanbul, acolo unde Turcia a remizat cu Ungaria (1-1).

Fluier final de partida, Olanda - Romania 4-0

90+3' Janmaat trece pe langa 5-0, seara de cosma pentru tricolori la Amsterdam

Se aude "demisia, demisia!" din grupul suporterilor romani

90' Pantilimon respinge in fata un sut, iar Lens inscrie din apropiere, Olanda - Romania 4-0

89' Chipciu primeste cartonasul galben

87' Van Persie este schimbat de Siem de Jong

80' Van der Vaart este inlocuit de Clasie la batavi

78' Vermeer respinge sutul lui Bogdan Stancu

74' Maher i-a luat locul lui De Guzman la olandezi

68' Grozav (inexistent pe teren) este inlocuit de Adrian Mutu.

65' Van Persie transforma cu siguranta penaltiul, Olanda - Romania 3-0

65' Gardos il agata in careu pe Lens, penalti pentru Olanda

64' Vermeer retine in doi timpi centrarea buna a lui Tamas

63' Acelasi Torje trimite in zid dintr-o lovitura libera

63' Torje i-a luat locul lui Adi Popa

62' Blind primeste cartonasul galben

60' Tanase este inlocuit de Chipciu. O schimbare logica, Tanase a fost unul dintre cei mai slabi tricolori de pe teren...

58' Tanase are o noua executie slaba, fotbalistul Stelei pare total iesit din forma

56' Robben centreaza pe coltul scurt, iar Van Persie inscrie cu o lovitura de cap. Olanda - Romania 2-0

53' Van der Vaart trece pe langa golul doi, dupa o faza in care apararea tricolorilor era visatoare

50' Gardos greseste o interventie, dar sutul lui Van Persie este retinut de Pantilimon

47' Martins Indi primeste cartonasul galben dupa un fault asupra lui Adi Popa

A inceput repriza a doua

Pauza la Amsterdam, Olanda - Romania 1-0

45+1' Pantilimon respinge sutul lui Van Persie, dar tusierul semnalizase off-side

37' Tamas prelungeste o minge pentru Adi Popa, dar sutul acestuia este deviat de Vermeer in corner. Cea mai mare ocazie de gol a tricolorilor

37' Pasa in adancime a lui Tanase nu este ajunsa de Stancu

35' Centrarea lui Adi Popa se duce in tribuna

Romania continua, cel putin pana in acest moment, evolutia slaba de la Budapesta si la Amsterdam...

29' Grozav trimite slab, mult pe langa poarta olandezilor

Tricolorii au dificultati in a reusi mai mult de doua pase consecutive

22' Strootman trimite cu capul de la 8-9 metri, mingea se duce peste poarta lui Pantilimon

12' Rat pierde cu usurinta o minge, iar Van der Vaart deschide scorul cu un sut precis, de la marginea careului mare (pasa de gol i-a apartinut lui Lens). Olanda - Romania 1-0

9' Lens il dribleaza cu usurinta pe Rat, centreaza, dar Van Persie trimite peste poarta din sapte metri. Ocazie imensa pentru Olanda

7' Kevin Strootman suteaza puternic, Pantilimon respinge cu greutate

5' Bogdan Stancu este blocat de portarul Olandei, dupa o preluare prea lunga a internationalului roman

2' Van Persie este semnalizat in off-side

A inceput partida de pe "Amsterdam ArenaA"

S-au intonat cele doua imnuri

Echipe:

Olanda: Vermeer - Janmaat, De Vrij, Martins Indi, Blind - De Guzman (Maher '73), Strootman, Van der Vaart (Clasie '80) - Lens, Van Persie (De Jong '86), Robben. Selectioner: Louis van Gaal.

Romania: Pantilimon - Tamas, Chiricheş, Gardos, Rat - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa (Torje '63), Grozav (Mutu '68), Tanase (Chipciu '60) - B. Stancu. Selectioner: Victor Piturca.

Cartonase galbene: Martins Indi '47, Blind '61 / Chipciu '88.

Arbitru: Mark Clattenburg, ajutat de Simon Beck si Stephen Child (toti din Anglia).